Rugsėjo mėnesį startuos „Futboliuko“ žaidynės, skirtos Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigoms. Pernai jos įtraukė net 377 vaikų ugdymo organizacijas ir 29451 moksleivį, tačiau šiemet tikimąsi šį rekordą dar labiau pagerinti.
Lietuvos futbolo federacijos ir Masinio futbolo asociacijos vykdomo projekto tikslas – naudojant žaidimus ir pedagoginę smagaus futbolo žaidimo koncepciją suteikti vertingos ir praturtinančios žaidimo patirties vaikams, taip pat populiarinti futbolą, sudominant jaunuosius žaidėjus ir ugdant įvairiausius jų talentus, suteikiant žinias apie gyvenimo įgūdžius.
„Futboliuko“ registracija jau yra pradėta, tad ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos yra kviečiamos užpildyti šią elektroninę formą. Registracija vyksta tik internetu iki 2023 m. rugsėjo 15 d. 17:00 val.Užsiregistravusių organizacijų sąrašas (rugpjūčio 14 d. duomenys)
Naujame sezone dalyviams dovanos dar daugiau smagių užduočių – atnaujintos knygutės bei interaktyvios užduotys! Visų „Futboliuko“ dalyvių lauks daugybė prizų – nuo knygučių vaikams iki inventoriaus skirto įgyvendinti įvairiausias futbolo užduotis. Organizatoriai dėkoja projekto remėjams UAB „Druskininkų Rasa“ ir partnerei RIUKKPA.
Prieš prasidedant 2023–2024 m. sezonui žaidynių sezonui, „Futboliuko“ organizatoriai apklausė pedagogus, kurie išskyrė 5 didžiausias šio projekto naudas, pažymėdami ilgą žaidynių trukmę, edukacines knygutes ir inventorių, vaikų sveikatingumo ir smalsumo skatinimą.
„Futboliukas“ karaliaus ugdymo įstaigose nuo rugsėjo iki pat gegužės
Kiekvieną kelionės mėnesį žaidėjų lauks nauji iššūkiai ir išbandymai, nes futbolą galima pažinti ne tik žaidžiant 3 prieš 3 aikštelėje ar kitose erdvėse, bet ir atliekant įvairias lavinamąsias užduotis. Visa tai leis suvokti futbolą kaip veiklą, apjungiančią įvairias gebėjimų sritis.
Rokiškio lopšelio-daželio „Pumpurėlis“ pedagogė Neringa Mikšėnienė paminėjo kaip „Futboliukas“ įtraukia ne tik visą ugdymo įstaigos bendruomenę, bet ir mokytojus ir vaikų tėvus.
„Futboliukas“ reiškia ir vaikų bendradarbiavimą, draugystes ir vertybes. Manau, kad projektas yra naudingas, nes vaikas visapusiškai tobulėja, susipažinęs su šia sporto šaka. Mūsų darželis yra sudaręs sąlygas, kad skirtingais mėnesiais jame dalyvautų vis skirtinga vaikų grupė. Aš kartu su pedagogėmis parenkame, kada „mažiukai“ iš lopšelio-darželio galėtų įsitraukti į projektą, įprastai tai nutinka pavasarį. O „priešmokyklinukai“ pas mus startuoja nuo rudens pirmieji, kaip patys vyriausi įstaigos vaikai. Jie susipažįsta kartu su taisyklėmis ir dalyvauja rungtynėse.
Vaikai atlieka užduotis iš knygelių, tačiau mes, kaip pedagogai, atsižvelgiame į jų amžių ir galimybes, tad kažkiek jas pakeičiame, jog visiems būtų smagu. Vaikams labai patinka „Futboliukas“ ir jie jo laukia, netgi tėvelius įtraukiame. Mokslo metų pabaigoje organizuojame parodą bei veiklas tarp kitų įstaigų“, – teigė N. Mikšėnienė.
Gyvenimo įgūdžiams – virtualūs pratimai ir edukacinės knygelės
Kas mėnesį į projektą įsijungusios įstaigos interneto svetainėje www.asfutboliukas.lt suras vaikų grupėms skirtas užduotis. Kiekvienas vaikas iš „Futboliuko“ organizatorių sulauks individualios užduočių knygelės, kamuolių ir kitų dovanų.
Užsiregistravusių komandų kelionė spalį prasidės nuo kūrybingų užduočių įvykdymo – vaikai sukurs savo komandų logotipus, susitars dėl žaidimo taisyklių, atliks interaktyvias veiklas bei išmoks varytis kamuolį. Kiekvieną mėnesį vaikai gaus įvairias užduotis, suteiksiančias jiems naujų įspūdžių.
Pedagogai giria edukacinių knygelių turinį, kuriame pateikiamos kūrybingos loginės, matematikinės ir kt. užduotys. Naująjį sezoną vaikai pasitiks su knygute, kuri lydės juos visus mokslo metus, kartu su naujais personažais kiekvieną mėnesį.
„Kaip darželio auklėtoja pastebėjau, kad mažiems vaikams „Futboliukas“ labai patinka. Jie noriai piešia ant užduotėlių popieriaus lapų, spalvina, dalyvauja užsiėmimuose ir taip atskleidžia savo kūrybingumą. Žaisdami jie pasinaudoja gautu „Futboliuko“ inventoriumi ir priemonėmis. Mėgdžioja, kas pavaizduota yra knygelėse ir bando būti herojais.
Tikrai, juntamas šio projekto poreikis vaikams, nes jie noriai dirba ir tobulėja įvairiose srityse, o iš „Futboliuko“ knygelių noriai mokosi ir netgi įsitraukus kartu šeimos nariams. Malonu, kad galiu dalyvauti šiame projekte kartu su vaikais“, – teigė Alytaus lopšelio-darželio „Linelis“ pedagogė Asta Zavodskovienė.
Vaikai išmoksta dalintis ne tik kamuoliu
„Futboliukas“ praktinių užduočių pavidalu skatina moksleivių bendradarbiavimą ir komandiškumą. Būtent socialinį šio projekto aspektą pabrėžia pedagogai, pastebėję po žaidynių prasiplėtusius vaikų komunikacinius įgūdžius.
„Visų pirma, lopšeliams-darželiams verta įsitraukti į „Futboliuko“ projektą, siekiant padidinti vaikų fizinį aktyvumą bei ugdyti komandinį žaidimą, kas yra svarbu tokio amžiaus vaikams. Įprastai, jie dar nemoka ar nelabai nori dalintis, bet „Futboliuko“ pagalba jie to išmoksta.
Dėkojame organizatoriams už suteiktas spalvingas ir nuostabias „Futboliuko“ užduotis, kurios vaikams taip pat labai patinka. Projektas atskleidė vaikų gebėjimą bendradarbiauti, loginį mąstymą ir labai daug visko. Būtinai dalyvausime naujajame sezone, kad dar daugiau vaikų turėtų šias patirtis“, – pažymėjo Klaipėdos lopšelio-darželio „Vyturėlis“ pedagogė Ramunė Jaciukevičiutė.
„Futboliukas“ – visiems
Žaidynės leidžia visiems vaikams pirmąkart susipažinti su futbolu. „Futboliuko“ organizatoriai bei pedagogai pažymi, kad kiekvienais metais jose pasirodo vis gausesnis būrys mergaičių. Joms „Futboliukas“ tampa vienu iš laukiamiausių savaitės įvykių.
„Norėčiau išskirti svarbų dalyką, susijusį su mergaitėmis. Nors kartais teigiama, kad futbolas ir krepšinis priskiriami prieš vyriškesnių sporto šakų, bet mergaitės labai noriai įsitraukdavo į „Futboliuką“ ir joms labai patikdavo žaisti ir lavintis. Projektas labai smagus ne tik berniukams, bet ir mergaitėms. Projekto nevaržo nei blogas oras – pavyzdžiui, mes persikeldavome į patalpas ir su interaktyvia lenta atlikti daugybę užduotėlių, kurios lavino mąstymą ir domėjimąsi futbolu. Jis yra naudingas vaikams tiek fiziškai, emociškai ir kitoms prasmėmis.
Per „Futboliuko“ sezoną išsivysto komandiškumas, nes didžioji užduočių dalis buvo pagrįstos ne individualiomis, o komandinėmis veiklomis. Treneriui gali būti nelengva suvaldyti tokį būrį vaikų, bet tos užduotys buvo gerai pritaikytos, kad vaikai įsitrauktų ir vertingai praleistų laiką drauge“, – įspūdžiais pasidalino Kauno lopšelyje-darželyje „Varpelis“ dirbanti fizinio ugdymo mokytoja Eirūnė Žuklevičienė.
Ne tik vaikų, bet ir pedagogų kelias į futbolo pasaulį
Žaidynių organizatoriai pažymi šio renginio socialinę grąžą – tai ne tik sportiški ir sveiki vaikai, bet ir motyvuoti pedagogai, kuriems futbolas tampa neatsiejama gyvenimo dalimi. Masinio futbolo asociacija suteikia galimybes pedagogams išklausyti D licencijos kursus ir įgyti sertifikuotas žinias, kurios pravers tolesnei jų profesionalizacijai.
Šiaulių lopšelio-darželio „Auksinis raktelis“ pedagogė Jūratė Petrauskienė paantrino, kad „Futboliukas“ yra reikšmingas įvykis vaikų ir pedagogų gyvenime.
„Mes įstaigoje tikrai džiaugiamės, kad įgyvendiname „Futboliuko“ projektą ir jau eilę metų jame dalyvaujame. Pastebėjome, kad atsiranda „vaikų-perliukų“, kurie yra tikrai gabūs futbolui. Jie gražiai įsitraukia į žaidynes, padeda kitiems vaikams, kuriems sunkiau sekasi. Ši programa leidžia vaikams pažinti futbolą praktiškai, o vyresni vaikai įgyja ir teorinių žinių. Dirbantys mokytojai kaskart metų pabaigoje pamato, kad vaikai patobulėja ir kurie gali, eidami į priešmokyklinę grupę, įsijungti į tikrąjį futbolą. Tuo labai džiaugiamės, nes ne tik vaikai mėgsta šį žaidimą, bet ir mokytojai, tad gimsta mažos žvaigždutės.
Mokytojai yra skatinami aktyviau pasidomėti futbolu, gauna pasiūlymų dalyvauti teoriniuose ir praktiniuose mokymuose. Įsitraukus į futbolą, padaugėja renginių. Dalyvavimas projekte padeda ne tik organizuoti vietinės reikšmės renginius, bet ir dalyvaujant kitų įstaigų bendruomenėms. Mokytojai dalinasi patirtimi ne tik su savo kolegomis, tačiau ir su kitų įstaigų mokytojais.